Malowanie sitodrukiem szkła


Malowanie sitodrukiem szkła – Wstęp

Malowanie Szkła jest bardzo stara i popularną metoda dekoracji Szkła . Ma ona zastosowanie również do malowania szyb celem częściowego maskowania tak jak to ma zastosowanie w przypadku szyb samochodowych oraz szyb dla pojazdów transportowych.
Najpopularniejsza jest metoda malowania sitodrukiem. Polega ona na tym ,że przed nałożeniem farby na powierzchnię Szkła nakładamy siatkę ( z bardzo drobnym oczkiem ) która częściowo ma oczka zakryte a częściowo odsłonięte . dzięki temu oczka siatki odsłonięte powodują nakładanie farby właśnie w tych miejscach. Siatka ( zwana sitem ) jest przygotowana jest metoda fotograficzną z zastosowaniem substancji światłoczułych , dzięki czemu możemy obraz w postaci negatywu odzwierciedlać na sicie.

Farba jest przeciskana przez oczka za pomocą rakla .( listwa z gumy o odpowiedniej twardości )
Ta metoda zwana jest malowaniem sitodrukiem. Ma szerokie zastosowanie i jest stosunkowo tania metoda nanoszenia wzorów na szkło , szczególnie dla produkcji wielkoseryjnej. Tutaj kwestja ograniczającą wielkość serii jest koszt wykonania sita.

Maszyny do sitodruku mogą występować jako ;
– ręczne, w tym przypadku nakładamy sito na szybę manualnie , także manualnie przeciskamy farbę za pomocą rakla.
– półautomatyczne , Tutaj szkło nakładana jest na stolik roboczy ręcznie natomiast sam cykl ruchu rakla po sicie i szkle odbywa się w sposób automatyczny.

– automatyczne, szyba przygotowana do malowania wjeżdża automatycznie na stół roboczy , tam jest automatycznie pozycjonowana . Następnie cykl malowania odbywa się w sposób również automatyczny. Po zakończeniu gotowa szyba wyjeżdża na przenośnik i jest transportowana do tunelu suszącego.

Farby po nałożeniu ich na szkło wymagają wysuszenia. Można to realizować w sposób naturalny poprzez przetrzymanie Szkła w ciepłym pomieszczeniu. Ta metoda wymaga jednak czasu i specjalnych stojaków suszących.
W przypadku linii do malowania stosujemy suszarki tunelowe, które podgrzewają szkło , dzięki czemu farby szybko schną..
Z uwagi na uniwersalność zastosowania zarówno do farb ceramicznych jak też farb utwardzanych przez UV zastosowanie maja suszarki z lampami na podczerwień ( IR )