Hartowanie szkła


HARTOWANIE  SZKŁA

W celu zwiększenia bezpieczeństwa związanego z ciągłym użytkowaniem szkła  zostało ono  poddane procesowi hartowania. Proces hartowania  polega na jego szybkim podgrzaniu do temperatury około 600 stopni Celsjusza a następnie gwałtownym schłodzeniu. Taki proces powoduje że naprężenia zostają zamknięte wewnątrz  struktury szkła, zwiększając kilkakrotnie jego wytrzymałość na czynniki mechaniczne oraz  skoki temperatury.

PIEC DO HARTOWANIA SZKŁA PŁASKIEGO

 
1.EASY TEMPER .
Przeznaczony do hartowania Szkła płaskiego o małych wymiarach arkusza. Ma on zastosowanie do hartowania Szkła ; oświetleniowego, optycznego, specjalnych wymagań
EASY TEMPER  przeznaczony jest  do hartowania arkuszy szkła płaskiego o wymiarach  minimalnych  20×30 mm  lub 80×100 mm.
Konstrukcja kompaktowa, energooszczędna i łatwa w obsłudze.

2.POZIOMY PIEC  OSCYLACYJNY DO HARTOWANIA SZKŁA PŁASKIEGO MASTER TEMPER.
Piec przeznaczony do hartowania Szkła architektonicznego i meblowego.
Zakres szerokości roboczych  zależny od wymagać klienta i wynosi od 1300 do 3300 mm.  Piece posiadają  system kontroli numerycznej procesu .  Zapewniają hartowanie Szkła float czystego, szkła malowanego , szkła z powłokami miękkimi i twardymi. System grzania konwekcyjnego ACS Convection  zapewnia jednorodne i stabilne nagrzewanie Szkła.
Opcjonalnie piec wyposażany jest w kamerę termowizyjna dla kontroli , rejestracji i dokładnej regulacji systemy grzania Szkła w komorach grzewczych.

HEAT SOAK TEST
Szyby hartowane często montowane an a dużych wysokościach gdzie musimy mieć pewność ,że szyba nie ulegnie samoistnemu uszkodzeniu.  W procesie hartowania wewnątrz struktury Szkła sporadycznie tworzą się małe cząsteczki siarczku niklu ( NiS ).

Pod wpływem ogrzania szkła w procesie hartowania cząstka siarczku niklu zawarta w tafli szkła zmienia swoją objętość. Nagłe schłodzenie po nagrzaniu tafli, które powoduje jej zahartowanie sprawia, iż cząstka siarczku niklu, która potrzebuje określonej ilości czasu aby powrócić do pierwotnej objętości, nie ma takiej możliwości. Zostaje ona „zamrożona” w tym stanie, co powoduje wytworzenie dodatkowych naprężeń w szkle. Mechanizm ten działa jak bomba z opóźnionym zapłonem. W zamontowanej w fasadzie hartowanej tafli szklanej z wtrąceniem cząstki siarczku niklu, która zostaje nagrzana pod wpływem promieniowania słonecznego, następuję uwolnienie wzrostu objętości cząstki, co powoduje dodatkowy wzrost naprężeń wewnętrznych. Jeżeli taka cząstka umieszczona jest w strefie naprężeń rozciągających, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż zostanie przekroczony poziom naprężeń dopuszczalnych i nastąpi spontaniczne pęknięcie tafli szklanej.

Eliminacja tego zjawiska polega na tym ,że szyby po hartowaniu zostają podgrzewane do temperatury 290 * i przetrzymywane przez czas określony norma dla danego typu. Tą metodą w 99 % eliminujemy wtrącenia siarczku niklu w szybach.

Metodę tą nazwano Heat Soak Test (w skrócie HST).