Wiertarki do szkła


Istotnym elementem w procesie przetwórstwa szkła płaskiego jest szybkie i w dobrej jakości wykonanie otworu . Jak wiemy najlepsza metoda jest wiercenie otworów za pomocą wierteł rurkowych. Najpopularniejszymi wiertarkami pozwalającymi wiercić otwory są wiertarki poziome dwu-wrzecionowe . Cykl wiercenia może odbywać się ręcznie , pół-automatycznie oraz automatycznie.

   Wiertarki do szkła – Wiercenie otworów wymaga przestrzegania reżimu technologicznego, w którym najważniejsze jest ;

  • dobór prędkości obrotowej wrzecion do średnicy otworu
  • ustawienie prawidłowej głębokości wiercenia ,
   Cykl wiercenia wygląda następująco ;
  • szkło jest dociskane specjalnymi uchwytami do stolika roboczego
  • pierwsze zaczyna wiercić wrzeciono dolne, które zagłębia się na grubość 1/3 grubości Szkła
  • następnie wrzeciono górne zaczyna wiercić pozostałą głębokość otworu przewiercając go przelotowoZnacznie bardziej efektywne i dające znacznie więcej możliwości w zakresie optymalizacji procesu wiercenia są wiertarki wielowrzecionowe sterowane NC .

   W tej grupie rozróżniamy wiertarki ;

  • CNC poziome , tego typu maszyny maja stół roboczy w płaszczyźnie poziomej oraz grupę wrzecion umieszczonych na ruchomym moście . Połowa wrzecion umieszczona jest w dolnej części ruchomego mostu natomiast druga część w górnej części. Ruch roboczy w osi X realizowany jest za pośrednictwem przenośnika poziomego natomiast ruch w osi Y poprzez ruchomy most z wrzecionami. Przy czym każda para wrzecion może realizować ruch niezależnie od pozostałych.
   Poniżej wiertarka CNC ze stołem poziomym posiadająca 4 pary głowic wiercących oraz 1 głowicę frezująca. Dzięki temu możemy również wykonywać wyfrezowania Szkła np. dla montażu zawiasów w drzwiach. Dodatkowa funkcja oprócz frezowania jest tez szlifowanie powierzchni po frezowaniu.
  • CNC pionowe, te wiertarki charakteryzują się tym ,że maja pionowy stół roboczy z przenośnikiem. Na stole sa umieszczone ruchome mosty wyposażone w głowice wiertarskie. W tym przypadku ruch Szkła w osi X odbywa się za pomocą transportera taśmowego natomiast ruch głowic jest realizowany przez ruchomy most roboczy.
   Wiertarki pionowe mogą mieć zamontowane dwa lub więcj wrzecion na jednym moście lub tez mogą posiadać dwa lub więcej ruchomych mostów roboczych.
  • NC poziome, bramowe. Ta grupa wiertarek ma zastosowanie do montażu w liniach lub ciągach technologicznych. Na konstrukcji bramowej są zamontowane wrzeciona robocze, które poruszają się po ruchomym moście, jednym w dolnej części a drugim w górnej części. Most zapewnia ruch wrzecion w osi Y natomiast stół roboczy jest przenośnikiem poziomym wkomponowanym w linię produkcyjna. Takie rozwiązanie w przypadku dołączenia wiertarki do linii szlifującej poziomej jednoczesne szlifowanie krawędzi szyb jak również wiercenie otworów w jednym cyklu roboczym. Zobacz Video